Επίσκεψη του ΕΕΕΕΚ Πύργου στο Ζωολογικό Μουσείο του Πανεπιστημίου Πατρών

Τα παιδιά του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ Πύργου υποδέχθηκε με πολλή χαρά ο λέκτορας του τμήματος Βιολογίας κ. Μήτσαινας Γεώργιος και τα ξενάγησε στο Ζωολογικό Μουσείο του Πανεπιστημίου Πατρών. Πιο συγκεκριμένα μαθητές και εκπαιδευτικοί επισκέφτηκαν το χώρο του μουσείου και τους δόθηκε η ευκαιρία να θαυμάσουν από κοντά τις περισσότερες από 60 προθήκες του εκθετηρίου όπου υπάρχει μεγάλος αριθμός ταριχευμένων ή με άλλο τρόπο συντηρημένων ζώων της ελληνικής, κατά βάση, πανίδας. Οι μαθητές για άλλη μια φορά μέσα από την εκπαιδευτική τους επίσκεψη στους χώρους του μουσείου εμπλούτισαν τις γνώσεις τους και προβληματίσθηκαν ως προς τη γενικότερη στάση που πρέπει να έχουν όλοι απέναντι στην ελληνική και την παγκόσμια φυσική κληρονομιά.

Ο κ. Μήτσαινας με εξαιρετική προθυμία και ευγένεια απάντησε σε όλες τις απορίες των μαθητών και τα προσκάλεσε να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους για τα εκθέματα του μουσείου μέσα από την προσωπική τους ενασχόληση.

A11 A22