Εκπαιδευτική επίσκεψη του ΕΕΕΕΚ Πύργου στο Κτήμα Μερκούρη

Άλλη μια εκπαιδευτική δράση του ΕΕΕΕΚ Πύργου στέφτηκε με επιτυχία, αυτή τη φορά πραγματοποιώντας επίσκεψη στο Κτήμα Μερκούρη.

Το Κτήμα Μερκούρη είναι ένα παλιό αγρόκτημα με ιστορία πάνω από 150 χρόνια που δραστηριοποιείται στην παραγωγή οίνου και ελαιολάδου.

Ο κ. Χρήστος Κανελλακόπουλος μέλος της 4ης γενιάς της οικογένειας μας ξενάγησε με το μοναδικό του εγκάρδιο και φιλόξενο τρόπο στους ελαιώνες και αμπελώνες του κτήματος. Εκεί είχαν τη δυνατότητα οι μαθητές να θαυμάσουν το ωραίο κτήμα και να επισκεφτούν την αίθουσα συλλογής παλαιών αγροτικών μηχανημάτων και να γνωρίσουν από κοντά τη χρήση και τη σημασία τους.

Σε έναν μοναδικό υπαίθριο χώρο περιτριγυρισμένο από ψηλά πεύκα και με θέα το απέραντο γαλάζιο του Ιονίου ο φιλόξενος οικοδεσπότης κέρασε αναψυκτικά και εδέσματα τα παιδιά.

Η εκπαιδευτική επίσκεψη έκλεισε με τραγούδι και χορό των παιδιών με τη συνοδεία ζωντανής μουσικής.
Ήταν μια ιδιαίτερη εκπαιδευτική επίσκεψη την οποία ευχαριστήθηκαν ιδιαίτερα τόσο οι μαθητές όσο και οι εκπαιδευτικοί.

dav 2a

3a dav